Pondělí 13. července

svátek má Markéta,
zítra slaví Karolína

Aktuální články

10.7.2020 Pošta
Pobočka České pošty v budově Obecního úřadu Štítina

9.3.2020 Úřední deska
Výzva vlastníkům nemovitosti a dalším oprávěným

22.1.2020 Přehled akcí
Kalendář kulturních a sportovních akcí

8.4.2019 Fotbal
TJ Tatran Štítina - fotbal

6.2.2018 Odpady v obci
Poplatek za odpad pro rok 2018

4.2.2018 Přístupnost stránek
Prohlášení o přístupnosti

18.1.2018 Hlášení místního rozhlasu
18.1.2018

17.1.2018 rok 2017
Zápis č.6 (13.12.2017)

17.1.2018 Pomník vojína Ivana Kubince
Pomník vojína 1. čs. tankové brigády I. Kubince

17.1.2018 Zámek Štítina
Bývalý zámek Štítina

Cech štítinských mládenců - MLÁDENECKÁ

Z historie štítinské mládenecké

Tradice se koná vždy v pondělí po štítinském posvícení. Posvícení je spjato s křesťanstvím, o třetí neděli v červenci se slaví svátek svaté Maří Magdalény, které je zasvěcena zdejší kaplička. O tomto víkendu se do Štítiny sjedou mnozí příbuzní. Podává se sváteční oběd a po něm se obvykle všichni vydají na procházku ke kolotočům.

Mládenecká vznikla z iniciativy mladých lidí. Ti si chtěli vytvořit svůj vlastní svátek (po posvícení). Na místě, kde dnes stojí kolotoče, stál dříve pivovar s hospodou a společenským sálem (byla to středověká tvrz). Zde si postupem času vytvořili svou vlastní zábavu-svůj den. Křest probíhal také ve slavné hospodě U Stuchlíků, hlavně poté, co byla tvrz s pivovarem zbourána(1988). Když byl uzavřen (asi v roce 1994) také společenský sál U Stuchlíků, mládenecká zábava se přesunula do budovy školy a posledních sedm let se program konal na hasičském hřišti.
Datuje se od roku 1850. Letos proběhne tedy již po 158.! Jedná se o každoroční slavnostní přijímání nových členů do Cechu štítinských mládenců. Věková hranice pro přijetí je sedmnáct let. Mládenec pak zůstává v Cechu do doby, než se ožení.

V roce 1965, na 115. Mládenecké, byl křtěn dnes nejstarší, šedesátiletý Mládenec Jiří Holeš. V té době se U Stuchlíků křtilo hořčicí, kaly, polilo se vodou a nakonec pošlehalo kopřivami. Od té doby se rozdávaly památeční glejty na důkaz členství v Cechu štítinských mládenců. (v roce 1966 J. Holeš s F. Světlíkem slavnostně v cylindrech).

Památná byla 120. Mládenecká. Tenkrát se poprvé zpívala mládenecká hymna, kterou složil Eduard Schiffauer. J. Holeš s E. Schiffauerem a kamarády vymysleli také prapor a znak CŠM. Znak CŠM (Cech štítinských mládenců) prošel = nebyl zakázán za komunismu jen proto, že se podobal SSM(Svaz socialistické mládeže)!!!

V noci vyvěsili po vesnici transparenty s vtipnými průpovídkami na místní občany a kritikou na různé organizace.

 1. Tradiční mládenecká pokaždé začínala slavnostní mší svatou v kapli Maří Magdalény.
  Po ní byli Mládenci zbaveni svých kravat na znamení volnosti a pak museli prokázat statečnost na „housenkové dráze. Průvod pak pokračoval na hřbitov k pomníku padlých v 1.a 2. svět.válce a k pomníku vojína Ivana Kubince.
   
 2. Po tak náročném programu měli mládenci právo na siestu. Museli se připravit na večerní zábavu
   
 3. V sedm večer už byl sraz U Stuchlíků v předepsaném úboru: Všichni přišli v tmavých oblecích, bílé košili s černým motýlkem a bílým karafiátem v klopě.V průvodu potom odešli za doprovodu hudby a zpěvu do starého pivovaru na tradiční taneční zábavu.
   
 4. Tančilo se vždycky až do rána a jedno pravidlo platí dodnes: Vstupné platí pouze páni, dívky vchází za líbezné pousmání!

Po zrušení roboty povolila vrchnost štítinským sloužit čtyři mše v roce a právě ta čtvrtá byla určena Mládencům. Počátkem 20. století už chodili po mši do hospody a rok na to byla první taneční zábava.

Dnes má Mládenecká pevně stanovený scénář, který se každoročně přesně dodržuje.
 

   

Mládenecká dnes

Program štítinského posvícení a Mládenecké trvá od pátku do pondělí.
Všechny přípravy v den Mládenecké – v pondělí organizuje Cech štítinských mládenců. Mládencům tak v tento den patří celá Štítina a starosta obce jen přihlíží z houfu „prostých občanů“ - diváků, na to, co si pro ně mládenci připravili.

Celkem je v současné době na Štítině kolem stovky mládenců. Každý rok je ustanovena tzv. „porota“, která se pravidelně stará o organizaci a zábavu v průběhu Mládenecké. Má vždy kolem deseti členů. Nejdůležitější člen poroty, tzv. „Šebesta“ vykonává ceremonie jako stříhání kravat, koordinuje činnost poroty a svolává její schůze. Schůze probíhají měsíce dopředu- nejčastěji u někoho na zahradě nebo v hospodě. Vymýšlejí se na nich scénky pro Mládeneckou. Porota pořádá pro vesnici různé akce i v průběhu roku! – společenské a sportovní.

O víkendu se sjedou do Štítiny lidé z širokého okolí. Jsou to příbuzní a známí zdejších obyvatel.


Mládenecká hymna

My jsme ti Mládenci ze Štítiny,
z nás nikdo nemůže být Mládenec jiný.
Nad hlavou nám vlaje prapor zářivý,
ten kdo není v našem cechu,
zhyne, zhyne jak od kopřivy.

My jsme ti Mládenci ze Štítiny,
z nás nikdo do hospody jít není líný.
Jen chvíli jsme mladí, život utíká,
než nás ňáká holka schvátí –
pijem, pijem co hospodský dá.

Štítinští Mládenci v plné kráse,
zvolaj, když ozve se :
„Čí je Mládenecká ? – NAŠE !“

 

 

 

Vytvořeno: 18.1.2018
Mapa stránek | Vzhled stránek | Přístupnost stránek | Redakce
Oficiální stránky obce Štítina © Všechna práva vyhrazena, GDstudio - technický správce aplikace.