Neděle 14. srpna

svátek má Alan,
zítra slaví Hana

TJ Tatran Štítina - fotbal

Z historie oddílu kopané, jak ji zaznamenal p. Jan Hajder

Kopaná ve Štítině se za první republiky neprovozovala, přestože se vznik tělovýchovy ve Štítině datuje k 12. 6. 1919. Teprve po válce byl zpracován generální plán k zástavbě obce, v jehož severovýchodní části bylo zakresleno sportoviště. Členové tělovýchovné organizace se ujali terénních úprav. Výškový rozdíl mezi jižní a severní stranou byl přes dva metry. Od paní Pleplové byl zakoupen „nouzový barák“, který se postavil na cihelnou podezdívku a sloužil jako kabiny. V roce 1966 bylo provedeno oplocení hřiště. Po čase dřevěné kabiny přestaly vyhovovat požadavků a bylo rozhodnuto postavit kabiny nové. Stavba byla dotovány OV ČSTV v Opavě a to tak, že v roce 1970 bylo poskytnuto 30.000,- Kč a v roce 1971 20.000,- Kč. Stavba byla provedena v akci „Z“ a hodnota díla byla vyčíslena částkou 140.000,- Kč. Další dřevěný objekt na hřišti byl rovněž postupně přestavován a v roce 1990 byla na základě dodatečného povolení provedena změna jeho užívání na hostinskou činnost.

Vedle těchto prací se na hřišti postavily ještě dva kurty pro tenis a dva pro volejbal.

Vlastí činnost kopané byla v roce 1948 zahájena z podnětu těchto členů: Josefa Hušky, Karla Malohlavy, Jaroslava Foltýnka, Oldřicha Šimečka, Bohumila Kreisla. Činnost byla zahájena v tehdejší okresní soutěži a p. Bohumil Kreisl byl prvním hospodářem. V červnu 1960 však činnost tohoto oddílu kopané zanikla a opět byla obnovena až v červenci 1963.
Výbor oddílu pracoval ve složení: Šimeček Zdeněk st., Pinček František, Malurek Drahoslav, Slavotínek Jan a Klučka Vilém. Družstvo bylo přihlášeno do okresní soutěže III. třídy.

Složení družstva bylo:
Benda Jiří, Benda Radislav, Benek Jaroslav, Exner Jan, Havrlant Jiří, Heinz Emil, Hoff Robert, Holeš Josef, Klučka Vilém, Kreisel Zdeněk, Laryš Richard, Němec Bohumil, Pacholek Josef, Píka František, Serdel Miloš, Stoklasa Jaroslav, Střílka Jindřich, Stříž Zdeněk, Světlík Jiří, Světlík Václav, Trubka Luboš, Vybrančík Emil.
První utkání s Kylešovicemi jsme prohráli 0:2, první vítězství 4:1 jsme získali v zápase s Hájem. První trest za nesportovní chování dostal Benda Jiří, bylo to zastavení činnosti na 16 dnů. Kopaná získala na popularitě, takže jsme opět již následující rok přihlásili do soutěže družstvo žáků, které bylo zařazeno rovněž do III. tř. okresní soutěže.

Na první soupisce byli:
Benek Miroslav, Černý Jaroslav, Majvelder Jindřich, Moša Antonín, Palarčík Jaroslav, Rybář Jiří, Sasin Zdeněk, Teichman Petr, Večerek Miroslav, Balner Jan, Bártek Zdeněk, Malurek František, Popek Zdeněk, Hlaváč Oldřich, Stanovský Drahomír, Hřivnáč Vladimír, Hájek Jan, Hochgesandt Josef, Malurek Zdeněk, Popek Antonín, Pavera Jan, Buba Mojmír.
První branku za žáky dal Jaroslav Palarčík, dále pak Stanovský Drahomír a Benek Miroslav.

Od podzimu r. 1966 bylo přihlášeno i družstvo dorostenců. V roce 1969 se připravoval turnaj v kopané a p. Rajmund Stříž přišel s návrhem, aby tento byl přejmenován na memoriál gen. Heliodora Píky. Turnaj – memoriál gen. H. Píky se uskutečnil ve dnech 28. 6. – 29. 6. 1969. Pohár pro vítěze nám darovaly sklárny Bohemia Poděbrady a ředitel závodu Jaroslav Prchala provedl čestný výkop. V memoriálech jsme pokračovali každým rokem a tak již máme za sebou 33 ročníků.

Nyní je původní pohár v archivu a dále se hraje o pohár, který nám v roce 1990 darovalo ministerstvo obrana. V červenci 1989 byla u příležitosti 70 let tělobýchovy ve Štítině odhalena pamětní deska na rodném domku gen. H. Píky.

Na závěr ještě několik jmen těch, kteří psali historii štítinské kopané:

 • ve funkci předsedů oddílu kopané to byli:
  Adamčík Josef, Bortel Karel, Benek Jan, Glosman Antonín, Pinček František, Benek Gusta, Vilášek Pavel, Vlček Vladimír
 • organizační agendu vedl Hajder Jan plných 29 let
 • hospodáři byli:
  Polach Břetislav, Pinček František, Černý Jaroslav
 • pokladníci:
  Šimeček Oldřich, Benek Gustav, Šimeček Zdeněk
 • trenéři:
  Onderka Zdeněk, Vacula Josef, Vacula Richard, Stříž Zdeněk, Serdel Miloš, Holeš Josef, Klučka Vilém, Havrlant Jiří, Hoff Robert, Benek Miloš, Skřídlovský Lubomír, Černý Jaroslav

Navažme na úspěch z minulosti a hledejme společně dobré funkcionáře a sponzory. Věříme, že i do budoucna se budeme scházet v našem krásném areálu při fotbalových utkáních.

sepsal dle svých vzpomínek p. Jan Hajder v r. 2002

Aktuální informace na www.stitinafotbal.cz

Vytvořeno: 8.4.2019
Mapa stránek | Vzhled stránek | Přístupnost stránek | Redakce
Oficiální stránky obce Štítina © Všechna práva vyhrazena, GDstudio - technický správce aplikace.