Pondělí 13. července

svátek má Markéta,
zítra slaví Karolína

Aktuální články

10.7.2020 Pošta
Pobočka České pošty v budově Obecního úřadu Štítina

9.3.2020 Úřední deska
Výzva vlastníkům nemovitosti a dalším oprávěným

22.1.2020 Přehled akcí
Kalendář kulturních a sportovních akcí

8.4.2019 Fotbal
TJ Tatran Štítina - fotbal

6.2.2018 Odpady v obci
Poplatek za odpad pro rok 2018

4.2.2018 Přístupnost stránek
Prohlášení o přístupnosti

18.1.2018 Hlášení místního rozhlasu
18.1.2018

17.1.2018 rok 2017
Zápis č.6 (13.12.2017)

17.1.2018 Pomník vojína Ivana Kubince
Pomník vojína 1. čs. tankové brigády I. Kubince

17.1.2018 Zámek Štítina
Bývalý zámek Štítina

TJ Tatran Štítina - volejbal

 Volejbalový oddíl ve Štítině - historie  

Podle vzpomínek našeho dlouholetého předsedy tělovýchovné jednoty pana Jana Hajdra (čerpal z kroniky Sokolů ve Štítině) se volejbal v naší obci začal hrát už před druhou světovou válkou. Vedlo k tomu zakoupení pozemku (dnešní parčík) v roce 1924, na kterém se zřídilo hřiště. Provozovala se zde atletika, ale také volejbal, který byl prvním kolektivním sportem, jenž se ve vesnici a tělovýchovné jednotě ujal.                             

Počátky novodobé historie volejbalu ve Štítině se datují do let 1962 – 63, kdy se na Štítinu přistěhoval pan Miloslav Vyhnánek z Opavy. Ten měl zásadní vliv na vznik volejbalového oddílu při TJ Tatran Štítina. Seskupil kolem sebe několik mladých sportovních nadšenců ze Štítiny a Nových Sedlic – konkrétně Milan Onderka, Franta Píka, Ivan Pavera, Láďa Kadula, Vláďa Kania, Arnošt Gross a Standa Laryš. To byl základ prvního volejbalového týmu v čele s hrajícím trenérem Milošem Vyhnánkem. Hráli jak okresní přebor mužů, tak většina z nich jako dorostenci okresní přebor dorostenců. Historický první zápas hráli hráči s Horní Lhotou na hřišti v Čavisově s vítězstvím 3:2. K tomuto týmu přibyli další sportovci, konkrétně Zdeněk Šimeček, Zdeněk Exner, Láďa Světlík, Petr Zapletal, Jarda Dominik, Břeťa Benek, Vláďa Honěk, Jirka Rybář a Zdeněk Malohlava. Abychom mohli hrát, museli jsme vybudovat volejbalový kurt. Ten jsme umístili na tak zvaném „malém hřišti“ nebo také hřišti „ u Holešů“- v sousedství rodinného domu pana Evžena Holeše. Kurt měl škvárový povrch a nebylo tam žádné zázemí. Proto náš trenér Miloš Vyhnánek spolu s pány  Františkem Rybářem, Antonínem Světlíkem, Raimundem Střížem, Zdeňkem Střížem a Rudolfem Exnerem (bývalým ředitelem školy) vybudovali dřevěnou kabinu. To vše samozřejmě s pomocí mladých volejbalistů. Zde se mohli hráči převlékat, uschovat míče, síť, lajnovačku a další věci nutné k provozování volejbalu. K tomuto zázemí patřila ještě dřevěná „kadibudka“ a studna bez pumpy – to bylo veškeré hygienické zařízení. Po nějaké době došlo k vybudování dalšího kurtu a úpravě škvárového povrchu na povrch antukový. Antuka byla opotřebovaná, seškrábaná a dovezena z tenisových kurtů TJ NHKG Ostrava – garantem byl Zdeněk Onderka z Nových Sedlic. Zde jsme pořádali turnaje jak mužů, tak i dorostenců, a mistrovské zápasy. Nesmíme zapomenout také na naše dorostenky, které také v té době hrály mistrovskou soutěž. Náš mužský tým doplnili další hráči Zdeněk Malohlava, Sváťa Honěk, Zdeněk Kořistka, Zbyněk Číž, Tomáš Trlica, Jiří Kudela, Lumír Mižďoch, Jan Žídek , Břeťa Stuchlík, Jiří Laryš, Lojza Stuchlík a další. V zimním období jsme hráli v tělocvičně základní školy, ale rozměry tělocvičny byly poloviční než normální kurt. Přes tento fakt jsme tam trénovali až do roku 2000.

V roce 1966 náš trenér zorganizoval 1.ročník volejbalového turnaje Memoriál vojína Ivana Kubince za účasti polského družstva Polonie Glubczyce, MSA Dolní Benešov a domácího týmu. Turnaj nese jméno vojína Ivana Kubince, příslušníka 1. Československé samostatné tankové brigády, který padl při osvobozování Štítiny. V jubilejním roce 100. výročí Tělovýchovné jednoty ve Štítině uspořádali volejbalisté už 54. ročník. Na volejbalových kurtech „U Holešů“ jsme hráli a trénovali až do roku 1980, kdy jsme se přestěhovali do velkého areálu TJ Tatran. Z iniciativy Zdeňka Stříže a Jana Hajdra jsme zde vybudovali svépomocí nové volejbalové hřiště. Poté došlo, nyní v krásném sportovním areálu obce Štítina, k vybudování dvou tenisových kurtů a dalšího volejbalového kurtu, samozřejmě vše vlastními silami. V tomto areálu už byly šatny, sprchy a záchody. Zázemím volejbalistů byly dvě unimo buňky.

V letech 1982 – 1988 se našeho turnaje zúčastňovalo družstvo RAFAKO Racibórz. Došlo k navázání dobrých přátelských vztahů – oni jezdili k nám a my na oplátku k nim, spolu s družstvy MSA Dolní Benešov a Sokolem Kateřinky. Do Racibórze jsme jezdili na tzv. pozvání přes Bohumín – soukromý pohraniční styk nebyl dovolen. Dlužno podotknout, že toto sportovní přátelství s polskými volejbalisty trvá i dodnes.

K dalšímu významnému předělu došlo v roce 1987, kdy se z Bohuslavic vrátil domů pan učitel Jarda Dominik. Ten podnítil a vychoval další volejbalové generace hochů a dívek. Tyto skutečnosti jsou zaznamenány ve fotoalbech, které sám vytvořil a jsou případným zájemcům k dispozici na turnajích a dalších sportovních akcích. V letech 1992 a 1993 hráli dorostenci pod vedením Jardy Dominika špičku krajského přeboru – Standa Malohlava, Jan Dominik, Kamil Tomáško, Petr Šimeček, Marek a Aleš Židkovi, Petr Kocián a Libor Burda. K nezapomenutelným zážitkům patří také turnaje v Hodslavicích, který i vyhráli. Další generace hráčů byli Petr Zapletal, Jan Rataj, Radim Tomáško, Jirka Rybář, Martin Bartek, Marek Nábělek, David Pacholek a další. Naši odchovanci Kamil a Radim Tomáškové, Standa Malohlava, Petr Zapletal a Jirka Rybář tvořili základ druholigového týmu Sokola Kateřinky.

V roce 2000, byla dokončena výstavba sportovní haly při ZŠ Štítina v souvislosti s celkovou rekonstrukcí a přestavbou školy. Sportovní vyžití v naší obci se mohlo odehrávat na daleko vyšší úrovni. Od tohoto data pořádáme Vánoční turnaj příchozích s pravidelnou účastí 60 až 70 volejbalistů a volejbalistek z širokého okolí. V únoru nebo březnu pořádáme každoročně zimní volejbalový turnaj smíšených družstev – 4 muži a 2 ženy.

Do roku 1990 hrálo naše družstvo mužů na špici okresního přeboru. Někdy se nám podařilo postoupit do krajského přeboru, ale tam naše účinkování nebylo valné. V letech 1972 – 1979 reprezentoval náš hráč Jiří Rybář druholigové Kateřinky. V současné době hrajeme okresní přebor, kde jsou ale jen 4 družstva. Volejbal je v současné době v útlumu, přesto se snažíme o jeho zachování.

Samostatnou kapitolu tvoří náš tradiční turnaj „Memoriál vojína Ivana Kubince“. V roce 2019 byl již 54. ročník. Od roku 1966, kdy to byl první ročník, prošel různým vývojem. Krizi prodělal v roce 1969 po intervenci vojsk Varšavské smlouvy. V období normalizace se turnaje zúčastňovalo družstvo sovětské posádky, rovněž družstvo z polské Ratibórze. Byl to prakticky mezinárodní turnaj. Po roce 1990 se turnaje zúčastňovalo až 17 družstev včetně ligových – Vítkovice, Zlín a Žilina i tým Opavy, který také krátce startoval v extraligové soutěži. Hrálo se tenkrát na čtyřech kurtech. Po tomto boomu se od roku 2012 hraje se smíšenými družstvy 4 muži a 2 ženy herně na úrovni krajských soutěží, vždy s velmi vysokou úrovní zápasů.

V jubilejním roce 2019 reprezentuje štítinský volejbal družstvo mužů v okresní soutěži a ženy startují v krajské soutěži vzhledem k tomu, že okresní soutěž neprobíhá pro malý zájem družstev. Je chvályhodné, že mezi volejbalovými nadšenci jsou stále lidé, kteří se věnují naší mládeži. Patří poděkování.

Závěrem lze konstatovat, že naši odchovanci působí a působili v celé republice – Arnošt Gross – Dolní Benešov, Zdeněk Malohlava – Štěpánkovice, Jan Dominik – Praha, Standa Malohlava – Krnov, David Pacholek – Praha.   Někteří naši hráči a činitelé nás už navždy opustili – Miloslav Vyhnánek, Ivan Pavera, Franta Píka, Břeťa Benek, Zdeněk Exner, Láďa Kadula.

Celou dobu od vzniku oddílu volejbalu se na jeho udržení a existenci podílí Vláďa Kania, Jirka Rybář, Láďa Světlík, Sváťa Honěk , Zdeněk Malohlava, Jarda Dominik, Hanka Kadulová a nadšenci. Organizaci turnajů už ale postupně přebírá i mladší generace volejbalisté.

Foto: archiv volejbalového oddílu

 

Fotografie č. 1 : Družstvo Miloše Vyhnánka, který obnovil volejbalovou tradici ve Štítině

Fotografie č. 2 : 1. ročník Memoriálu vojína Ivana Kubince (1966). Tajemník TJ Tatran pan Raimund Stříž společně s bratrancem Ivana Kubince předávají putovní pohár vítěznému družstvu.

Fotografie č. 3: Nástup družstev na 1. ročníku turnaje vojína Ivana Kubince

Zpracovali: Ing. Vladislav Kania a Mgr. Jaroslav Dominik

Vytvořeno: 29.4.2019
Mapa stránek | Vzhled stránek | Přístupnost stránek | Redakce
Oficiální stránky obce Štítina © Všechna práva vyhrazena, GDstudio - technický správce aplikace.